Halas receptek Lazac receptek

A lazac elkészítése, minden tipp és trükk

lazac elkészítése

Szereted az egészséges, paleo recepteket? Ha igen, köszönöm, ha meghívsz egy kávéra – ezzel segítesz, hogy még több recept születhessen! ☕

Igen, támogatom az oldalt

A lazac elkészítése már alapanyagnál kezdődik

lazac elkészítése
A lazac elkészítése , az alapanyag kiválasztása

Ha lehetőséged van rá mindig  friss halat válassz a fagyasztott változatával szemben. Nem csak dolgozni lesz vele könnyebb, de ízben is más élményt fog nyújtani ha friss az alapanyag.

A lazac színe sok mindent elárul. Az intenzívebb, élénkebb színű húsút érdemes választani a fakóbb helyett. Ha száraznak tűnik vagy kissé barnás árnyalatú a halszelet, ne vedd meg. Ha teheted keress mindig a vadlazacot, mely könnyen felismerhető sötét színű húsáról.

Lazac elkészítése: A lazac előkészítése

Szálka ellenőrzés
Minden esetben érdemes ellenőrizned hogy, maradt-e szálka a hal húsában, még akkor is, ha filét vettél. Ha az ujjad vagy egy kés élét finoman a halszeletre nyomod és végigsimítod a gerincvonalon, akkor érezni fogod, ha valahol még van 1-2 szálka. Ezeket kézzel vagy egy csipesz segítségével egyszerűen húzd ki.

Vedd ki időben a hűtőből a lazacot
Az egyenletes sütés érdekében a hal legyen szobahőmérsékletű mire odáig jutsz, hogy ki szeretnéd sütni. Ha túl hideg a halszelet, akkor túl nagy lesz a hőmérséklet különbség és nem fog szépen egyenletesen sülni.

A lazac fűszerezése
Általában a lazac fűszerezésénél az egyszerűségre kell törekedni. A legtöbben csak sóval és borssal ízesítik, sütés után pedig citromlével locsolják meg. A friss zöldfűszerek is passzolnak a lazachoz de az is jó kakukkfüvet, oregánót vagy bazsalikomot párosítasz a lazac mellé.

Az alap fűszereknél meg is állhatsz, azonban ha erősebb ízekkel szeretnél dolgozni a lazac fűszerezése történhet még: fokhagymával, cayenne borssal, pirospaprikával vagy pl. chilipaprikával.

Nagyon fontos, hogy a halat közvetlenül sütés előtt fűszerezd. Ha előre besózod (akár csak 20-30 perccel a sütés előtt), akkor a só hatására fellazul a szerkezete és elkezdi kiengedni magából az értékes nedvességet. Persze más a helyzet, ha pácot vagy pl. sóoldatot készítesz a halnak. Ebben az esetben több órás, napos várakozási idővel is számolnod kell, hogy a húsnak legyen ideje magába szívni az ízeket. Általában azonban nincs időnk ilyesmire, szeretnénk azonnal kisütni a halszeletet. Ebben az esetben maradj annál a technikánál, hogy mielőtt a serpenyőbe kerül a hal, csak akkor kerül rá fűszer.

A lazac elkészítése: a lazac sütése

A lazac sütése kapcsán a legfontosabb dolog amire figyelned kell, hogy ne szárítsd ki a lazacfilét. Mivel  nagyon hamar elkészül, így elég egy plusz perc neki a serpenyőben és máris szárazabb lesz a kelleténél.

A lazac elkészítése serpenyőben

A serpenyőben sütött haltól egy roppanós, aranybarnára sült külsőt és egy szaftos, lédús belsőt várunk. Nézzünk  pár tipped, hogy a te lazacod is ilyen tökéletes állagú legyen.

Sütés előtt egy papírtörlővel érdemes felitatnod a nedvességet a halszeletről, majd ezután fűszerezned a korábban említett módon.

Egy serpenyőben melegíts fel 1-2 ek. olajat. Fontos, hogy forró serpenyőbe tedd a halat, hogy rögtön elkezdhessen ropogósra sülni a bőre. Vigyázz azonban arra, hogy ne a legmagasabb fokozaton süsd, ilyenkor ugyanis könnyen odaéghet és kiszáradhat a filé.

lazac elkészítése
A lazac elkészítése

A lazac bőrös oldalát süsd meg először (már ha bőrös lazacot vettél). Amikor a meleg serpenyőbe teszed a halat, az ujjadal vagy egy spatulával nyomd óvatosan és egyenletesen a filét a serpenyőhöz.

Az első kb. fél percben a hő hatására a távozó nedvesség és zsírok miatt elkezd összezsugorodni, kunkorodni a hal bőre. Ha ezt hagyod, akkor a halszelet nem tud annyira egyenletesen sülni, ahogy mi azt szeretnéd.

A nyomással „ellentartasz” ennek a folyamatnak, míg a bőr elkezd megsülni, egy fix kérget alkotva így a filé alján. Ez körülbelül fél perc alatt megtörténik, ha jó volt az olaj hőmérséklete. Ha a bőr megszilárdult ne nyomd tovább a halat. A végeredmény így egy tökéletesen lapos ropogós bőrréteg lesz a lazac egyik oldalán.

A bőr segít abban, hogy a halszelet ne kapjon közvetlenül túl nagy hőt a serpenyőtől. Az egyenletesebb hőeloszlás miatt nem szárad ki a hal külseje, míg arra vársz, hogy a belső is megfelelően elkészüljön. A sütési idő nagy részében így bőrrel lefelé érdemes sütnöd a halat és csak az utolsó szakaszban megfordítani és egy kis színt adni a másik felének is.

A sütési idő nagyban függ a halszelet vastagságától. Egy vékonyabb darabnak elég lehet 3 perc, egy vastagabbnak 6 percre is szüksége lehet a bőrös oldallal lefelé. Érdemes figyelned a hal oldalát, ott ugyanis szépen látszódik mekkora része sült már át. Kb. akkor kell megfordítanod a lazacfiléket amikor a szelet odalán úgy látod, a hal fele már átsült.

Fordítás után már ne hagyd sokáig a halat a serpenyőben, amikor a másik fele is szép barnára sült, ki is veheted a serpenyőből. A felesleges olajat érdemes egy papírtörlővel leitatnod róla mielőtt tálalod.

Ízlés szerint tálaláskor csepegtethetsz rá friss citromlevet.

Lazac elkészítése sütőben

Talán az egyik legegyszerűbb módja a lazac elkészítésének, ha sütőben sütöd. Ilyenkor mindössze pár perc alatt előkészítheted a halat aztán csak várnod kell, hogy a sütő végezze a dolgát.

A hal előkészítése nem különbözik a serpenyőben sült verziótól. Fontos, hogy melegítsd elő a sütőt kb. 180 fokra. A sütéshez egy tepsire és sütőpapírra lesz szükséged. Helyezd a halszeletet a sütőpapírral bélelt tepsire, fűszerezd és locsold meg egy kevés olajjal. A tetejére tehetsz citromkarikákat és friss zöldfűszert is. Vastagságtól függően kb. 10-12 perc alatt süsd készre a halat.

lazac elkészítése
Lazac elkészítése sütőben

Sütőben sütve népszerűek a batyus változatok is. Ilyenkor egy nagyobb alufólia „fészekbe” fekteted bele a halat, amit megtölthetsz minden jóval. Fűszerezheted bátrabban, készíthetsz intenzívebb pácot a halnak, amiben a batyuban összezárva tud süldögélni.

Ha szeretnéd, hogy hosszabb időt töltsön együtt a hal a fűszerekkel, akkor csökkentsd a sütő hőmérsékletét akár 100 fokig és lassan, hosszabb (kb. dupla) ideig süsd a batyukat.

Természetesen a fent említett két legnépszerűbb elkészítési módon kívül még rengeteg más módon is elkészítheted. 

 

Szereted az ilyen egészséges, paleo recepteket?
Támogasd az oldalt egy kávé árával, hogy még több finom és tiszta alapanyagból készült recept születhessen!

Igen, támogatom az oldalt ☕

(Az 5 € csak javaslat – szabadon beírhatod, mennyivel szeretnél támogatni 😊)

Ezek is érdekelhetnek

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com